WeCreativez WhatsApp Support
ارتباط از طریق واتساپ: قند شکن روشن بود پیام بده
در اسرع وقت پاسخگوی پیام شما هستیم
LOGO

آنچه باید درباره تفاوت آجر و بلوک بدانید

 • آنچه باید درباره تفاوت آجر و بلوک بدانید

  آجر ساختمانی

  آجر ها جزو بهترین مصالح ساختمانی و جایگزین مناسبی برای سنگ ها می باشند و به جرأت می توان گفت که آجر یک نوع سنگ است که به دست بشر ساخته شده است. این سنگ از تغییراتی که در خشت خام به وجود می آید، درست می شود. آجرها با توجه به مواد اولیه، روش تولید و محل ساخت آن بسیار متنوع هستند. در این بین آجرهایی که با خاک رس ساخته شده اند، از قدیمی ترین آجرها بوده و به وفور یافت می شوند. باید گفت چنانچه قدمت آجرهای رسی ها به چند هزار سال می رسد امروزه با پیشرفت علم در صنعت ساخت و مصالح ساختمانی و علم معماری، آجرهای با کیفیتی با ابعاد و اشکال متفاوت و بهینه شده ساخته می شوند.

  آجر سفالی یا بلوک سیمانی

  آجر های رسی

  چنانچه اشاره شد آجر های رسی قدمت زیادی در بین دیگر آجر ها دارند. علت استفاده از آجر در وهله اول فراوانی خاک رس در طبیعت می باشد و با توجه به این که سنگ به آسانی در دسترس نبوده و یا از نظر اقتصادی ممکن است گران تر باشد و اینکه سنگ ها به خاطر سختی شان نمی توانند فرم دلخواه را به خود بگیرند و همچنین دارای دور ریز زیادی می باشند. از آن طرف گلی که از خاک رس مرغوب به دست می آید فراوان است، تولید آن کم هزینه تر بوده و به راحتی شکل می گیرد و در عین حال محصولی زیبا به دست آید. به این ترتیب با استفاده از قالب و حرارت به این گِل ها می توان آجر ها را شکل داده و قابل استفاده کرد.

  بیشتر بخوانید : آجر رسی چیست ؟

  کاربرد آجر

  نشانه های وجود آجر نخستین بار در منطقه بین النهرین و توسط باستان شناسان ایرانی کشف شد. در معماری ایران قدیم شواهدی از آجر کاری های باشکوهی مشاهده می شود که نشان از تبحر  ایرانیان در علم معماری و ساخت مصالح ساختمانی است. از مثال های مهم این بناهای با عظمت می توان زیگورات چغازنبیل، کاخ های فیروز آباد فارس ، ایوان مدائن و… را نام ببریم. جالب است بدانید مساجد شهرهای اصفهان و یزد بیشترین استفاده از آجر ها را در عصر خود داشته اند. آجر ها در طول سالیان و سعی و خطاهای بسیار پیشرفت کرده و متحول شدند تا حدی که ساختار آن با تناسب و توانایی های انسان های امروزی متناسب شده است. آجرها می توانستند به راحتی دریکدیگر ترکیب شوند. از این خاصیت مهم برای ساختمان سازی ها برای اتصال دو دیوار مجاور استفاده می شود و در واقع می توان آجرها را با کمک ملات سیمانی به همدیگر وصل کرده و در نتیجه سطح هماهنگ و یکنواختی را به دست آورد. در این روش از آجر ها برای اجرای قوس در طاق  ها و گنبدهای بناهای قدیمی قبل از دوره ساسانیان، استفاده های زیادی می کردند و مصارف آن ها رواج زیادی داشت.

  جایگاه آجر در معماری قدیم
  نقش آجر

  آجر و بلوک به عنوان ایجادکننده سقف و دیوار ها استفاده می شود و در عین حال به علت حالت چیدمان هماهنگ در آجر و بلوک چینی موجب زیبایی و هماهنگی دیوار چینی در ساختمان و نما کاری با آجر نما می شود. آجر ها به جز نمای خارجی ساختمان و آجر چینی با استفاده از آجر و بلوک ها، در داخل ساختمان ها و حتی دیواره داخلی کوره های ذوب نیز استفاده می شود . هرچند امروزه آجر در جاهای دیگر ساختمان از جمله کف و پلکان ها، هم مورد استفاده قرار می گیرد که جدای از مقاومت مناسب آجر ویژگی های اقلیمی این مصالح قدیمی را بیشتر به رخ کشیده و به نمایش می گذارد.

  بلوک های ساختمانی

  بلوک ساختمانی یک قطعه پیش ساخته از سیمان و بعضی مصالح اولیه ساخت و ساز است که به عنوان بخشی از سازه مورد استفاده قرار می گیرد. بلوک سبک ساختمانی به عنوان یک جنس مجزا در بدنه سازه بتنی یا فولادی بنا استفاده شده و در عین حال سرعت ساخت و ساز را افزایش می‌دهد. به کار بردن بلوک سیمانی به معنی کاهش استفاده از مواد خام در ساختمان سازی بوده و سرعت ساخت و ساز به طور قابل ملاحظه ای افزایش می‌یابد.

  تا کنون انواع مختلفی از بلوک ساخته شده و هر سازنده ای می‌تواند با توجه به نیاز خود، مدل‌های مختلفی از آن‌ها را استفاده کند . بعضی از بلوک های ساختمانی بر پایه سیمان تولید شده و بعضی دیگر از سایر مواد ساختمانی مانند لیکا ، خاک رس و …

  آنچه باید درباره آجر ها و بلوک ها بدانید

  بیشتر بخوانید : انواع بلوک های ساختمانی کدامند ؟

  امروزه با رشد علم در رشته معماری و ساختمان سازی و آمدن امکانات و تجهیزات جدید، دست معماران و سازندگان باز شده و بهره برداری آسان آجر موجب آن شده  که نه تنها نمای ظاهری ساختمان مدرن به نظر آید بلکه نمایی زیبا، با شکوه و هماهنگ را با محیط اطراف ایجاد و حفظ کرده و همچنین از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد. آجر ها از نظر ابعاد و رنگ بسیار متنوع هستند بنابراین تا ندت ها نمای ظاهری بنا را قدیمی نشان نخواهند داد و می توانند با طبیعت همگون شوند. شایان ذکر است از مقاومت آجرهای امروزی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی و همچنین مقاومت آجر های نسوز در برابر آتش نمی توان چشم پوشی کرد.

  تفاوت بلوک سفالی و سیمانی

  بلوک سیمانی همان بلوک ساده و رایج در بازار است که از ماسه سنگ، سیمان و بعضی مواد افزودنی و شیمیایی ساخته می‌شوند. بلوکهای سیمانی انواع مختلفی دارند که بعضی از آن ها برای سقف و بعضی دیگر برای دیوار  به کار برده می شوند.

  بلوک سفالی از بلوک های مقاوم ساختمانی در برابر حرارت و آلودگی صوتی می باشند که نسبت تراکم در آنها از بلوک های سیمانی بیشتر بوده و از نظر ظاهری با همدیگر تفاوت فاحشی دارند . مواد اولیه به کار رفته در بلوک سفالی مثل همه آجرهای سفالی از خاک رس و در بعضی موارد شیل می باشد ولی بلوک سیمانی همانطور که از نامش پیداست از ماسه و سیمان ساخته می شود . در ادامه تفاوت بلوک سفالی و سیمانی را بررسی می کنیم

  • بلوک سیمانی نسبت به سفالی از تراکم کمتری برخوردار بوده و به همین دلیل بلوک های سفالی در برابر حرارت و صوت عایق می باشند .
  • وزن بلوکهای سیمانی نسبت به بلوکهای سفالی هم اندازه خود کمتر می باشد که به وجود خاک رس در بدنه بلوک سفالی بر می‌گردد .
  • از نظر مقاومت و استحکام، بلوکهای سیمانی چنانچه به صورت استاندارد ساخته شده باشند (که معمولا در بلوک های سفالی ارزان چنین نیست)، مقاومت بالاتری نسبت به بلوکهای سفالی دارند .
  • مقاومت هر دو بلوک سیمانی و سفالی در مقابل آتش سوزی مناسب بوده و به علت کاربردآنها به جای بلوکهای دیگر رواج بیشتری داشته است .

  یکی از مهم‌ترین اشکالاتی که به برخی بلوک های سفالی متفرقه وارد شده است، احتمال وجود آهک در خاک و مواد اولیه آنها در محل کارخانه بلوک سفالی است که این مسئله به طور دقیق در فرآیند تولید مورد بررسی قرار می گیرد. اما در حوزه بلوک های سیمانی این موضوع کمتر دیده شده و میزان آهک موجود در بلوک سیمانی حتی در صورت آهکی بودن قابل چشم پوشی می باشد . شایان ذکر است محصولات عرضه شده توسط مجموعه لفتون پلاس به دفعات طی فرآیند تولید بررسی و کنترل شده و هرگز محصول آهکی از خط تولید کارخانه آجر اصفهان خارج نمی شود .

  آجر لفتون با تولید و عرضه مرغوب ترین آجر سفال اصفهان از باکیفیت ترین معادن خاک رس اصفهان توانسته است آجرهای متنوع ای را برابر با تنوع سلایق مشتریان مختلف ارائه نموده و آن ها را در انتخاب مناسب نوع آجر و محل کاربرد آن آجرها یاری نماید. تنوع بالا در ابعاد و رنگ آجرها و کیفیت بالای ساخت آجر ها باعث شده است که به عنوان یکی از بهترین فروشنده آجر اصفهان شناخته شویم.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  لفتون پلاس

  راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) ارتباط از طریق واتساپ

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  قوانین ارسال دیدگاه در سایت لفتون

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • نانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه: