WeCreativez WhatsApp Support
ارتباط از طریق واتساپ: قند شکن روشن بود پیام بده
در اسرع وقت پاسخگوی پیام شما هستیم
LOGO

انواع آجر و کاربرد آن

انواع آجر و کاربرد آن
 • انواع آجر و کاربرد آن چیست؟

  آجر یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که در عصر حاضر در اشکال مختلف تولید شده و به غیر از ساخت و ساز بنا در دکوراسیون داخلی آپارتمان ها نیز به کار برده می شود. آجرها در سایز و فرم های گوناگون تولید شده و این تنوع و هماهنگی آجر با سایر مصالح ساختمانی، به کار گیری آن در ایجاد طاق های گنبدی و قوسی را تسهیل کرده است.  آجر در مقایسه با انواع دیگر مصالح ساختمانی بیشترین استفاده را دارد و به خاطر ارزان بودن تقریبا جزو اولیه در همه پروژه های ساخت و ساز می باشد.
  آجر به خشت‌هایی گفته می‌شود که قدیم الایام احکام یا فرامین دولتی بر روی آن نوشته می شد و بعد از پخته شدن این خشت‌ها، نوشته‌ها را بر روی آن پایدار می‌ ماند . دقیق معلوم نیست که آجر برای اولین بار و از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفته‌ است اما حدس زده می شود انسان‌های اولیه با دیدن پخته شدن گل دیواره اجاق‌ گاز های خود و مشاهده اینکه گل پخته شده سخت تر از کلوخ های کنار خود شده است ، به خواص و روش تهیه آجر پی برده باشند. تقریبا در همه زمان ها آجر به عنوان یکی از مصالح  اصلی ساختمانی مورد استفاده بوده‌است. مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران سابقه باستانی دارد. از بناهای باستانی مشهوری که در ساخت آن از آجر استفاده شده می‌توان به طاق کسری اشاره کرد. مثال دیگر کف دالان مسجد جامع اصفهان است که به وسیله آجرهایی مفروش شده‌است که در زمان ساسانیان برای ساخت آتشکده بکار رفته بود. به ‌طور کلی استفاده از آجر در طول تاریخ ایران بسیار گسترده بوده و بناهای بی شماری اعم از آتشکده، مسجد، ساختمان‌های مسکونی و … به وسیله آجر در ایران ساخته شده‌اند. در حال حاضر با توجه به بالا رفتن تراکم جمعیت و ساخت بناهای چندین طبقه استفاده از آجرهای سابق در اسکلت این نوع ساختمان‌ها مقدور نیست و از اسکلت‌های فلزی یا بتنی استفاده می‌شود؛ ولی از آجر نما برای نماسازی استفاده می‌شود یا در قسمتی از سالن و سایر فضاها آجر را بطور نمایان بکار می‌برند.

  انواع آجر و کاربرد آن

  انواع آجر و کاربرد آن

  مصالح آجری به عنوان یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی در صنعت ساخت و ساز دنیا شناخته می شود و در اکثر نقاط مختلف دنیا از جمله کشور ایران، رواج بسیاری داشته است. از آنجا که قسمت وسیعی از ساختمان های روستایی و بناهای تاریخی در ایران به صورت سازه های آجری می باشند. آجر پایداری مناسبی دارد و در گذر زمان دچار پوسیدگی، چروک و… نشده یا نیاز به رنگ آمیزی ندارد؛ هرگز توسط موریانه ها خورده نخواهد شد. واحدهای اندازه گیری و شکل های مختلف آن، در ساختارهای زیبا در مورد هر سبک معماری، اعم از استعماری به ویکتوریا به پست مدرنیستی منجر شده است. اجر یکی از معدود موادی است که واقعا با گذشت زمان بهتر می شود. آجر همچنین سر و صدا را جذب کرده و یک مزیت آکوستیک نسبت به سایر مواد به ویژه در مناطق پر جمعیت متراکم را به ساختمان می دهد. .

  آجر ها براساس جنس و سایز آن ها استفاده های مختلفی در ساختمان دارند. بعضی از آن ها به عنوان کفپوش و دیوارپوش آجری و بعضی دیگر به عنوان دیوارکشی به کار برده می شوند. گوناگونی زیاد این کالا ، انتخاب های بسیاری را پیش روی مشتریان گذاشته است و آن ها این امکان را دارند که براساس سلیقه خود آجر مد نظر را خریداری کنند.
  آجرها با فرمی توپر، توخالی، مشبک ، سوراخ دار، طرح دار و … تولید می شوند. آجر توپر استحکام زیادی دارد و جهت ساخت دیوارهای باربر به کار برده می شده است. آجر توخالی و سوراخ دار سوراخ های متعددی داشته و یا آجر مشبک منفافذ زیادی دارد که بعضا به شیوه پرسی یا اکسترودی تولید می گردند . آجرها از لحاظ استفاده به انواع آجر نما، آجر مهندسی و آجر معمولی طبقه بندی می شوند.
  آجر نما همان گونه که از اسمش بر می آید برای نماکاری ساختمان به کار برده می شود. تولید آجر نما نیز به شیوه دستی و یا تمام اتوماتیک ماشینی است. آجر نما بدون اندودکاری نصب می شود . آجر مهندسی با آجر معمولی فرق دارد. شکل این آجر صیقلی است و استحکام آن به خاطر تراکم بیشتر، مناسب است . قابلیت تحمل بار زیاد از خصوصیات خاص آجرهای توپر و آجرهای مهندسی می باشد.  جنس این مصالح پر استفاده می تواند از نوع لعابی، سفالی، نسوز، ماسه آهکی، فشاری و ماشینی باشد.

  انواع آجر

  ۱ ـ آجرهای رسی :

         – آجرهای معمولی ، آجرهای نما ، آجرهای مهندسی

  آجر ده سوراخ قرمز

  ۲ ـ آجر ماسه ـ آهك

  آجر ماسه آهکی از سیلیکات کلسیم تولید می گردد و بیشتر در پی سازی ساختمان به کار برده می شود. مقاومت فشاری این آجر زیاد است، به این خاطر ظرفیت باربری آن هم زیاد است و آن را در تولید دیوارهای حائل و حمال به کار می برند. آجرهای ماسه آهکی به خاطر مصرف رنگدانه در ساخت آن ها، رنگ های گوناگونی داشته و از لحاظ ظاهری شکیل می باشند.مقاومت این آجرها زیاد است و سایز و فرم هماهنگ آن ها اجرای دیوار را به سهولت امکان پذیر می کند، به غیر از این مقدار پرتی این مصالح خیلی کم است. آجر ماسه آهکی عایق مطلوبی جهت پیشگیری از خروج گرما از ساختمان در زمستان و جلوگیری از ورود آن در تابستان است و آسایش و راحتی را برای ساکنین به دنبال دارد.

  آجر ماسه آهک

  ۳ ـ آجرهای نسوز

  آجر نسوز از بروز ترین گونه های آجر است که به خاطر امتیازات زیاد آن در ساختمان های عصر حاضر به کار برده می شود. این آجر یک عایق حرارتی می باشد که به غیر از ممانعت از هدر رفتن انرژی، در مقابل گرما و حرارت هم استحکام زیادی دارد. آجر نسوز ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خود را در درجه حرارت بالا از دست نمی دهد، به این خاطر آن را برای پوشش دیوار درونی شومینه به کار می برند.
  عمر طولانی، ماندگاری و مقاومت، جذابیت و پایداری رنگ از خصوصیات برجسته این آجر است که آن را به مطلوبت ترین انتخاب برای معماران و تولیدکنندگان تبدیل کرده است. این سبک آجر در مقابل فرسایش، خراشیدگی، حرارت، اشعه آفتاب، رطوبت و تغییرات آب و هوایی استحکام زیادی دارد و به خاطر استفاده مواد معدنی در تولید آن یک آجر عالی جهت مصارف ساختمانی به حساب می آید. قیمت آجر نسوز در قیاس با دیگر آجرها زیادتر است.

  انواع آجرها بر اساس نوع جنس آنها

  ۴ ـ آجرهای بتنی

  آجر بتنی ، آجر سیمانی

  ۵ ـ آجرهای مخصوص

  آجر مخصوص

   

  6- آجر لعابی

  لعاب کاری یکی از شیوه های روکش کردن آجر است که از آن در مقابل عوامل گوناگون نگهداری می کند. امکان دارد آجر در برابر رطوبت، فرسایش، هوازدگی، مواد شیمیایی و تحولات آب و هوایی قرار بگیرد اما لعابی که بر آن قرار داده می شود نقش لایه نگهدارنده را بازی کرده و سبب افزایش طول عمر آن می شود.آجر لعابی در رنگ ها و سایز های مختلف ساخته و به بازار ارائه می گردد. به این خاطر می توان آن را برای تزئین دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان به کار برد. این آجرها با رنگ هایی مانند آبی، قرمز، نارنجی، قهوه ای، سورمه ای و … لعاب داده می شوند و زیبایی شگفت آوری به محیط می دهند. این آجرها اکثرا در طراحی های سنتی به کار برده می شوند. لعاب کاری سبب افزایش استحکام آجر می شود و از آن در برابر صدمات احتمالی محافظت می کند. هزینه پرداختی برای آجر لعابی در قیاس با آجر معمولی بیشتر است.

  آجر لعابی

  بیشتر بدانید : آجر ماشینی چیست ؟

  7- آجر ماشینی

  این آجرها دارای سوراخ هستند و اگر از این اجر ها استفاده شود سوراخ های آن مملو از ملات می شود تا استحکام و مقاومت سازه زیادتر شود. تعداد سوراخ های قرار داده شده بر آجر ماشینی ۸ الی ۱۰ عدد است. معمولا برای ساخت دیوار و در زمان سفت کاری از آجر ماشینی به خاطر مقاومت زیاد آن استفاده می شود. ملاتی که در سوراخ های این آجر قرار داده می شود استحکام آن را زیاد تر می کند. این آجر هزینه مناسبی دارد و امکان استفاده در همه پروژه های ساختمان سازی را دارد.

  انواع آجر ده سوراخ

   

  8- آجر نما

  یکی دیگر از انواع آجرها، آجر نما است که همان گونه که از اسم آن مشخص است این آجر را برای طراحی نما به کار می برند. خصوصیاتی که آجر نما باید داشته باشد عبارتند از : استحکام در مقابل گرما، رطوبت و نفوذ آب. آجر نسوز نوعی آجر است که می شود آن را به عنوان آجر نما به کار برد.

  آجرر نما انگلیسی

  کاربرد تزئینی آجر در منزل

  طراحی داخلی ساختمان مجموعه‌ای از هنر، فن و دانش است که به کمک عناصر خود سعی در ایجاد فضایی بهینه با زیبایی هرچه تمام‌تر و همچنین مطابق با سلیقه مالک ساختمان است. امروزه با استفاده از آجر نما در طراحی داخلی فضاهایی بسیار جذاب ارائه می‌گردد. نکته قابل توجه در مورد استفاده از آجر نما در داخل منزل همخوانی آن با سبک مدرن و همچنین کلاسیک است. یک فضای مدرن با دیوار آجری در حال حاضر به گرایشی پر طرفدار در میان عموم تبدیل شده است. هیچ چیز در دکوراسیون داخلی مانند یک دیوار آجری نمی‌تواند محیط طبیعی را به داخل منزل بیاورد و فضاها را گرم و دلپذیر کند.
  در خانه‌های ایرانی دیوارها اکثرا با گچ سفید پوشانده می‌شوند که به مرور، یکنواخت و کسل کننده بنظر می‌رسند تا جایی که حتی پوشاندن آن با کاغذ دیواری و انواع استیکرها این ضعف را پوشش نمی‌‌دهد. بهترین راه حل برای رفع این مشکل استفاده از دیوار آجری است. درست مانند کاغذ دیواری و استیکر حتما نیاز نیست تمام دیوارها را به بافت آجری تغییر حالت داد بلکه به راحتی می‌توان فقط یکی از دیوارها را انتخاب و با آجر تزیین نمود. دیوار آجری دراتاق نشیمن می‌تواند با هر نوع چیدمانی متناسب شود. بافت خشن دیوارهای آجری در تضاد آشکار با مبلمان نرم و دیگر مصالح داخل خانه باعث ایجاد ظاهری جذاب می‌شود. کاربرد آجر با طیف رنگی قرمز، می‌تواند گرمی را به داخل منزل بیاورد و انتخاب مناسبی برای پوشش دیوارها در مناطق سردسیر است.

  آجرکاری منزل

  کارخانه آجر سفال اصفهان

  آجر یکی از پر مصرف ترین مصالح و بر اساس نوع مواد ، روش تولید و انواع متنوعی از آجر مانند آجر نما ، آجر قزاقی ، آجر نسوز ، آجر بهمنی ، آجر ممتاز ، آجر سه گل ، آجر ۱۰ سوراخ ، آجر لفتون ، آجر قالب کوچیک ۵ ، آجر دوقلو ، آجر تونلی تولید می شود . مجموعه آجر لفتون اصفهان با بهره گیری از تمام استاندارد های موجود در دنیا به کیفیت مرغوب در این صنعت دست پیدا کرده است. شرکت آجر سفال ایران ، با استفاده از دستگاه های بروز انواع زیادی از آجر ، آجر نما ، آجر سفال اصفهان و دیگر انواع آجر را در ابعاد و شكل ظاهری متنوع وارد بازار می نماید.

  آجر سفال ایران ، سایت لفتون اصفهان

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  لفتون پلاس

  راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) ارتباط از طریق واتساپ

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  قوانین ارسال دیدگاه در سایت لفتون

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • نانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه: