WeCreativez WhatsApp Support
برای مشاوره و راهنمایی در خرید آجر سفال اصفهان پیام خود را در کادر زیر بنویسید و ارسال کنید
در اسرع وقت پاسخگوی پیام شما هستیم
LOGO

استفاده از آجر قزاقی برای آجر نما

چکیده کوتاه مطلب

استفاده از آجر قزاقی برای آجر نما ، آجر قزاقی مصداقی از نماي سنتي در معماری ایرانی است. نماي سنتي در حال حاضر دوستداران زیادی دارد و خیلی از تولید کنندگان نماي بنای خود را با انواع آجر‌هاي قزاقي سنتي زینت مي بخشند كه جلوه خیلی زیبایی به سازه مي دهد و برخلاف سنتی بودن آن جلوه ویژه بخصوصی هم به ساختمان های مدرن می دهد.
 • استفاده از آجر قزاقی برای آجر نما

  آجر قزاقی یکی از پر طرفدار ترین آجرهای مورد استفاده در نمای ساختمان است . در صنعت ساختمان‌ سازی به سمت خارجی یک بنا ، نما می گویند . در معماری ساختمان ، اجر نما مهم ‌ترین و اصلی ترین قسمت به ‌شمار می آید چون نما چارچوب کار برای بقیه اجزای ساختمان را معین می‌ نماید. تعداد زیادی از نما ها ارزش و قدمت تاریخی دارند و در کشور های گوناگون قوانین سخت گیرانه‌ ای در مورد موضوع تغییر نما وجود دارد که برخی از این قوانین هر گونه دگرگونی در نماهای تاریخی را ممنوع کرده است .از روزگاران قدیم تا کنون آجر های زیادی برای آجر نما ساختمان ها استفاده شده که از آن بین آجر قزاقی یکی از پر طرفدار ترین نوع آجر مورد استفاده در نمای ساختمان بوده است .

  خصوصیات منحصر به فرد آجر قزاقی باعث شده که آجر در ساخت و ساز به عنوان پر استفاده ترین مصالح ساختمانی مشهور گردد. همچنین جذابیت و زیبایی این آجر و الگوی حاصل از آجر چینی قزاقی باعث شده که برای نما در درون و بیرون بنا به کار برده شود و هویت خاصی به آن بنا ببخشد. با استفاده از آجر قزاقی این امکان وجود دارد که نمای سنتی و یا حتی مدرن در بنا ایجاد شود .
  آجر سفال ایران با سال ها سابقه در صنعت آجر تولید کننده برتر در آجر نما ، آجر نما قزاقی ، آجر نما نسوز ، آجر نما بهمنی با مناسب ترین قیمت آجر قزاقی نما در تنوعی با کیفیت و بی نظیر از انواع آجر نما در ابعاد مختلف می باشد .
  آجر به عنوان یکی از مرغوب ترین مصالح ساختمانی از گذشته تا به حالمورد استفاده بوده و از قدیمی ترین تولیدات بشری به حساب می آید. در ایران به کار بردن آجر به عنوان مصالح ساختمانی قدمت تاریخی زیادی داشته که آجرهای رسمی نخستین و پراستفاده ترین آن بوده است و سابقه ای طولانی دارد. آجر قزاقی از این گروه آجرها بوده که به شکل سنتی و دستی تولید می‌گردد.
  در معماری ایرانی مصادیق با شکوه و زیبایی وجود دارد که استفاده از آجر فراوان در آن مشاهده شده و در طول قرن ها ارتقای درخشان ایرانیان در ساخت و ساز و علوم مهندسی به استفاده از این مصالح علاقه فراوانی وجود داشته است. در بین آثار باستانی ایران می‌توان از زیگورات چغازنبیل، ایوان مدائن، مسجد جامع اصفهان و یزد و رباط شرف (موزه ی آجر کاری ایران) نام برد.

  آجر نما ی ساختمان های امروزی

  در بناهای جدید امروزی اعمال سلیقه در نما معنایی ندارد ولی طراح و کسانی که کار های ساخت و فروش ساختمان انجام می دهند بایستی پاسخگوی سبک ، مد و سلایق روز مشتریان و بازار باشند تا خرید ملک سریع تر واحد مسکونی در ساختمان انجام بگیرد. بازار آشفته مسکن در ایران شرایطی را به وجود آورده که معماران برای جلب رضایت مشتریان و حضور در رقابت سازندگان و معماران به نام، خود را مجبور به هنر نمایی و ابتکار بینند. یعنی مالک و یا سازندگان به دنبال تابلو کردن بنای خود و جلب نظر مشتریان هستند. مشتری هم معمولا به دنبال آپارتمانی می‌ گردد که شخصیت وی را بیشتر از آنچه که واقعا هست، نشان دهد.

  بیشتر بدانید : انواع نمای ساختمان در معماری

  آجر قزاقی معرفی از نماي سنتي در معماری ایرانی است. نماي سنتي هم اکنون دوستداران زیادی پیدا کرده و خیلی از سازندگان ساختمانی نمای بنای خود را با انواع آجر‌های قزاقی سنتی زینت مي بخشند كه شکوه و زیبایی منحضر به فردی به بنا  مي دهد و برخلاف سنتی بودن ، جلوه ویژه مخصوصی هم به ساختمان های مدرن می دهد. آجرهای قزاقی را می توان در نمای درونی ، خارجی و حتی کف بنا به کار برد.

  آجر نما قزاقی

  آجر نما قزاقی که نسل جدیدی از محصولات آجر نما می‌باشد در تولید آن از خاک های شیل ، رس و نسوز استفاده می شود و روش تولید آن کاملا به صورت سنتی است. کارخانه آجر سفال ایران تولید کننده برتر آجر نما قزاقی در اصفهان با بهره گیری از مواد اولیه مرغوب و خاک نسوز مناسب زیبایی و شکوه خاصی را در آجر قزاقی به ارمغان می اورد به طوری که در نمای داخلی خانه نیز قابل استفاده می باشد.

  طراحی نما با آجر قزاقی

  طراحی ساختمان با اهمیت ترین قسمت یک بنا می باشد که توجه افراد مختلف را به خود جلب می نماید. مردم در نگاه اول به نمای یک ساختمان دقت کرده و پس از آن به دیگر موارد آن توجه می کنند. با ارتقای صنعت ساختمان سازی، مصالح استفاده شده در نما بسیار فرق کرده است. در گذشته از آجرهای پلاک و آجرهای سنتی برای نما استفاده می شد ولی با پیشرفت تکنولوژی مصالح بسیاری برای نماسازی به وجود آمده اند. سنگ های ساختمانی و آجر نما های جدید، می توانند نمای خاصی را به وجود آورند. امروزه در خیلی از بنا ها طرح های ترکیبی جواب داده و ترکیب سنگ و آجر در بیشتر اوقات نمای خاصی به بنا می بخشند.

  نما در معماری به دو دسته تقسیم می شوند :

  • نمای مدرن

  در نمای مدرن مصالح سنگ و انواع آجر و در برخی مواقع چوب به کار برده می شود. با ارتقای صنعت ساختمان شیشه و آئینه هم در نمای مدرن کاربرد زیادی یافته اند. نمای مدرن بیشتر بر مبنای کاربرد آن ساختمان طراحی شده و در نماهای مدرن از تزیینات ساختمان کم شده و نما ساده تر انجام می شود.

  • نمای کلاسیک یا نمای سنتی

  در نمای کلاسیک و یا نمای سنتی بیشتر از مصالح سنتی مانند آجرهای سنتی و آجر قزاقی استفاده می شود. آجرهای قزاقی برای به وجود آوردن نمای سنتی و معماری سنتی و همچنین ترمیم بناهای قدیمی به کار برده می شود. آجر قزاقی نما پلاک پر مصرف ترین نوع اجرقزاقی در نمای ساختمان است.

  آجر قزاقی چیست ؟

  یکی از سنتی ترین آجر ها آجر قزاقی است که به صورت دستی تولید می ‌گردد . در ایران قدیم از خشت های دست ساز برای ساختمان سازی استفاده می‌ کردند. این خشت ها در مقابل نور مستقیم آفتاب خشک شده و با پیشرفت علم، این آجرهای خشتی پخته شدند تا در برابر عوامل خارجی مقاوم شده و بتواند فشار بیشتری را تحمل کنند . ساختمان های به جا مانده در ایران دارای قدمت بیش از هزاران سال است و در آن ها از آجر قزاقی دست ساز و آجرهای سنتی استفاده شده که نشان می  دهد آجر قزاقی دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد.

   

  استفاده از آجر قزاقی برای آجر نما

  انواع آجر قزاقی

  آجر قزاقی در سه اندازه پلاك ، نيمه و كامل ساخته مي شود که در ادامه به طور كلي به رنگ ها و محصولات این مصالح اشاره می‌شود.
  در زمان حال به علت مصرف زیاد این مصالح در نمای ساختمانی آجر قزاقی در رنگ‌های زرد، خاكي، پيازي، حنائي، ابلق، قرمز، قرمز اخرائی و … تولید می‌گردد که می توان آن را با سایر مصالح ترکیب نموده و در نمای ساختمان استفاده کرد.
  ابعاد آجر قزاقی با توجه به سبک آن فرق دارد برای مثال: ختائی ۲۰*۲۰ ، ساده و طرحدار در ۱۰*۱۰ سانتی‌متر تولید می‌شود. اندازه آجر قزاقي نما ۲۰*۵/۵ و ضخامت آجر پلاك ۳/۵ سانتی‌متر ، نيمه ۵/۵ سانتی‌متر و كامل ۱۰ سانتی‌متر است.

  روش تولید آجر قزاقی سنتی

  آجر قزاقی به روش های سنتی و دست ساز تولید می گردد به این روش است که ابتدا خاک مورد نیاز که قالبا هم خاک رس سرند شده همراه با درصدی از خاک ‌های شیل و نسوز می باشد تهیه و بعد از آن از خاک گل تولید می گردد و درون قالب های چوبی قرار می گیرد ، بعد از خشک شدن خشت ها آجر قزاقی در کوره مستقر می گردد .

  رنگ های متنوع آجر قزاقی

   آجر قزاقی کاملا به صورت سنتی و دستی و در رنگ های خاکی، زرد، پوست پیازی، قرمز اخرائی، آتشی و حنایی ساخته می شود. در واقع ترکیبات خاک و به خصوص زمان پخت آجر قزاقی رنگ آجر را مشخص می کند.

  ضخامت و ابعاد آجر قزاقی

  متداول ترين آجر دستی سنتی آجر قزاقی است كه بصورت توپر و به شكل مكعب مستعطيل توليد می گردد و معمول ترين اندازه اجر قزاقی ۵/۵*۲۰ و در ضخامت های ۱۰ و ۵/۵ و ۳/۵ سانتيمتر و نوع ديگر آن آجر ختايی مربعی شكل ۲۰*۲۰ با ضخامت ۴/۵ سانتيمتر می باشد.

   

  آجر نما گلبهی

  ویژگی آجر قزاقی در بنای ساختمان

  از ویژگی های بارز آجر قزاقی شورده نزدن، نداشتن آلونک، ثبات رنگ و مقاومت در برابر یخبندان و آب است. هر چند به کار بردن آجر در طراحی های داخلی گران و هزینه بر تر از سایر مصالح است ولی مزایایی نیز به دنبال دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم :

  • مراقبت آسان از آجر قزاقی بدون نیاز به تمیز کردن، رنگ زدن، پر کردن آجر
  • عایق مناسب سرما و گرما بوده و کاهش هزینه ‌هایی ناشی از سرمایش و گرمایش را به دنبال دارد.
  • خانه‌ هایی که دارای آجر قزاقی هستند٬ ارزش بالای فروش مجدد دارند. خانه های آجری حداقل ۶% بیش از خانه های دیگر ارزش گذاری می شود.

  آجر قزاقی پیوند دهنده سنت و مدرنیته

  انسان با خاطره ها زنده است و با اینکه به شکل مدرن زندگی می کند علاقه ی ویژه ای به گذشته دارد. به همین دلیل در سازه های جدید و ارتقا یافته هم هنوز آثاری از معماری قدیمی دیده می شود و می بینیم که چه قدر چشم نواز هستند. در بین مصالح هیچ چیز مثل آجر نتوانسته زمین و رنگ و بوی خاک را برای ما زنده نگه دارد. در بین ساختمان ها و آپارتمان های بلند در هر مکان با توجه به موقعیت و کاربری آجر قزاقی صورتی نو به خود گرفته است. گرمای آن در معماری و طراحی داخلی نه تنها قدیمی نیست ، بلکه در ظاهر و قالب های متنوع تری خود را نمایان می کند.

   

  امروزه اجر قزاقی یکی از پر مصرف ترین نوع آجرها محسوب می شود و بر اساس نوع مواد ، روش تولید آن نیز متفاوت است . آجر قزاقی یکی از محصولات تولیدی کارخانه آجر سفال ایران است که در کنار انواع متنوعی از آجر مانند آجر نما ، آجر بهمنی ، آجر ممتاز ، آجر نسوز ، اجرسه گل ، آجر ۱۰ سوراخ ، آجر لفتون ، آجر قالب کوچک ۵ ، آجر دوقلو ، آجر تونلی با بالاترین کیفیت تولید می شود . آجر لفتون اصفهان با استاندارد های بروز دنیا و دستگاه های اتوماتیک انواع زیادی از آجر ، آجر نما ، آجر سفال اصفهان و دیگر انواع آجر را در ابعاد و شكل ظاهری متنوع وارد بازار می نماید.

  آجر سفال اصفهان

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  لینک کوتاه نوشته